Jak v létě dětem usnadnit spaní?

Léto je krásné roční období. Sluníčko, koupání a prázdniny. Nevýhodou je, že v noci se horký letní vzduch nestihne ochladit a budovy sálají teplem. Jak zvládnout v takovém prostředí spánek u malých dětí?
Pro děti je spánek důležitou součástí života. Děti se během něj vyvíjejí, mozek odpočívá a tělo nabírá sílu, aby mohlo druhý den prožít spoustu zážitků a zkušeností. Děti do 6 měsíců nemají dostatečně vyvinutý termoregulační systém, proto je třeba přizpůsobit podmínky, prostředí a oblečení. I starším dětem se bude lépe spát v přijatelném prostředí.

Příprava prostředí

Ideální teplota na spaní je mezi 18 - 20 °C a vlhkost 40 - 50 %. Proto během horkých letních dnů neotvírejte zbytečně okna. Větrejte brzy ráno, kdy je vzduch nejchladnější. Přes den zatemněte okna roletami, žaluziemi nebo závěsy. Příjemné ochlazení prostoru zajistí klimatizace, ale pozor na podchlazení. Ventilátor je také vhodný, ale nesměrujte jej přímo na dítě, stačí cirkulace vzduchu v místnosti.

11463-4_mantinel-do-postylky-cop-sensillo-modry-hvezdicky_1

Vhodné oblečení a povlečení

Vyvarujte se umělých věcí. Vybírejte kvalitní přírodní materiály jako je bavlna, bambus, hedvábí nebo mušelín, tyto materiály umožní citlivé pokožce dýchat a mohou zabránit vzniku opruzenin a potniček. Při velkém horku stačí děti přikrýt pouze samotným povlečením, případně lehkou prodyšnou dekou nebo dětským spacím pytlem. Miminku oblékněte lehké body s krátkými rukávy.

Ideální večerní rituály

Dopřejte miminku chladnější koupel, než obvykle. Můžete pustit příjemnou hudbu nebo uvařit slabší bylinkový čaj, např z meduňky nebo dát vedle postýlky bylinkové zklidňující polštářky. Pokud se dítě v noci potí, můžete mu pokožku otřít vlhkým ručníkem, který pak pověsíte na postýlku, zajistí zvlhčení vzduchu.

11463-4_mantinel-do-postylky-cop-sensillo-modry-hvezdicky_1

Večerní strava a správná hydratace

Večerní strava by měla být lehká, lehce stravitelná. Zpocené tělíčko se snadno dehydratuje, dávejte dítěti víc pít i během noci, proto mějte připravenou lahvičku s vodou nebo čajem. U kojených dětí je potřeba nabízet kojení častěji. 

Pozor na obtížný hmyz

Otevřeným oknem se mohou do místnosti dostat obtížní komáři, kteří budou miminko ve spánku budit. Pořiďte si proto moskytiéru nebo natřete pokožku dítěte přírodními přípravky proti hmyzu.

Spaní na čerstvém vzduchu

Někteří rodiče mohou zvolit ideální alternativu, a to spánek venku na zahradě, na terase nebo na větším balkoně. Zde je nutné, aby s miminkem venku spal i někdo z rodičů.
Vždy je třeba přizpůsobit se potřebám dítěte, možnostem rodiny a dané situaci, aby měly děti nerušený spánek celou noc.